סודות ההצלחה של יועץ השיווק – חלק ג׳

כדי להיות מקצוען (מייסטר) במקצוע היעוץ השיווקי דרוש נסיון רב ומנטורינג שמאוד קשה להשגה בישראל עקב העובדה שאין חברות יעוץ המתמחות בשיווק. יועץ השיווק חייב בהרבה התמדה, סבלנות וכושר שרידות כדי להגיע למצב של עושר כלכלי במקצוע. חשוב לאמר כאן, מקצוע היעוץ השיווקי כעצמאי מתגמל. התגמול במשרת השכיר בתחום השיווק והתגמול של יועץ השיווק העצמאי הינם קוים מקבילים שלא יפגשו לעולם. התנאי כאמור הוא התמדה לאורך זמן ועבודה קשה בנוסף לכל מה שהזכרתי בעבר. האם ההצלחה מובטחת? ממש לא! מרבית הקופצים על עגלת יעוץ השיווק ירדו ממנה במהרה, חלקם יסתפקו בפרורים כלכלים בתעריפי מט”י, רק מיעוט יראה רווחה כלכלית, אבל יתכן וכלל פרטו החל כאן הוא רק טבעי כי נדרשת קומבינציית תכונות מורכבת ורחבה כדי להצליח.

לשרת ולחפש: אחת מנקודות הכשל של היעוץ השיווקי היא הצורך האינהרנטי לבצע עבודת יעוץ שיווקית ברמה גבוהה ולשביעות הלקוח לצד חיפוש של העבודה הבאה. קל לתבוע בשוטף, לחפש את המידע, לנתח את הנתונים, לשבת באין סוף פגישות, לרדוף אחר פריצות דרך ולחבר מצגות. הלקוח הבא אינו מחכה ואם לא תייצר מספיק לידים לא תהייה לך עבודה. זמן ההבשלה של ליד הוא חודשים ולעיתים יותר משנה. אם סיימת פרויקט ולא התחלת במקביל עבודה, אתה במלכודת מוות כלכלית. חודשיים בשנה בהם לא עבדת על פרוייקט יפגעו אנושות ברווחיות השנתית ואז בחשבון הכלכלי יתכן ועדיף להיות שכיר. אם תעבוד נכון אין סיכוי שתהייה מוכן לשמוע שוב את המילה שכיר.

בלי קבועות: יועצי שיווק רבים משקיעים את זמנם בעיצוב לוגו לעסק שלהם ומשקיעים יותר בעצמם מאשר בלקוחות שלהם. אל תיקח מזכירה. תנהל את היומן של עצמך, אתה יודע יותר טוב מכל מזכירה מהם התיעדופים הנכונים של הזמן שהוא המשאב הכי יקר שלך. אל תיקח עובדים. עובדים צעירים וזולים לא ממש תורמים, הלקוח ממילא לא יוותר על הקשר הישיר איתך, אתה תמצא את עצמך רודף אחרי עבודות כדי שתהייה לעובד הזוטר עבודה. אל תשכור משרד. תעבוד מהבית ותבקר הרבה אצל הלקוחות. הם אוהבים את זה ויעריכו זאת מאוד. יש להם חדרי ישיבות מחשבים וברקו תשתמש בהם חינם. וכן, יש לך גם משרד נייד – הרכב שלך. אם תרצה או לא אתה תבלה הרבה ברכב, תקנה דיבורית איכותית, תשקיע בציידנית אתה הולך לחיות ברכב. אם תשקיע בגודל ובסמלי סטטוס (משרד יפה עם נוף לים, מזכירה, שניים שלשה עובדים וbmw ספורט) חשבון הבנק שלך לא יצמח, אז חבל אל תשכח שאין לך את הפנסיה והבטחון של שכיר. תאהב את מה שאתה עושה: אל תרמה את עצמך כי אחרים יקלטו אותך מיד. אי אפשר להעמיד פנים לאורך זמן. אם אתה לא נהנה אבל באמת נהנה ברמה של “איזה כיף שהגיע יום ראשון”, תחליף מקצוע. אל תצא למסע, עדיף לבטל טיול מאשר לצאת ליעד שלא ממש מתאים.